Idealny pracownik produkcji. Jak go znaleźć?

Rekrutacja na stanowiska produkcyjne stanowi nie lada wyzwanie dla specjalistów HR czy właścicieli firm produkcyjnych. Specyfika sektora produkcyjnego wymaga niejednokrotnie znalezienia wielu pracowników w bardzo krótkim czasie. Nawet mimo, iż często oczekiwania względem pracownika nie są wygórowane, pracodawcy nadal mają problem z pozyskaniem osoby zmotywowanej i chętnej do pracy.

Kim jest idealny pracownik produkcji?

Pracownicy produkcji zaliczają się do szerokiej kategorii zawodowej. Mamy pracowników liniowych wykonujących różnorodne prace manualne przy taśmie produkcyjnej oraz sezonowych, którzy stanowią wsparcie w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Są również specjaliści posiadający kierunkowe wykształcenie lub umiejętności obsługi maszyn potwierdzone certyfikatami. Dlatego jeśli chcemy znaleźć wartościowego pracownika, przed przystąpieniem do rekrutacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Kogo aktualnie szukam i jaka osoba idealnie sprawdziłaby się na tym stanowisku?

Dobrze jest stworzyć profil idealnego kandydata nawet na pracownika niższego szczebla. Osobę pracującą przy produkcji musi charakteryzować:

  • Dokładność i sumienność
  • Spostrzegawczość
  • Zdolności manualne
  • Komunikatywność

Jakie cechy są Twoim zdaniem istotne? Dobrze przygotowany profil pracownika jest kluczem do sukcesu!

Czego oczekują pracownicy produkcji?

Branża produkcyjna zazwyczaj nie jest postrzegana przez młodych pracowników jako atrakcyjna. Powszechna jest opinia jakoby sektor produkcyjny bardzo wolno rozwijał się technologicznie, oferował niskie wynagrodzenia a ponadto łatwo w nim o niebezpieczne sytuacje czy wypadki przy pracy. Stąd tak niskie zainteresowanie pracą w tym sektorze wśród młodych ludzi. Warto więc zastanowić się w jaki sposób możemy poprawić jakość pracy i opinię o niej.

Według badań popularnych portali z ogłoszeniami o pracę, najważniejszym czynnikiem w ofertach jest oczywiście konkurencyjne wynagrodzenie. W tej branży możliwości zarobkowe odgrywają ważną rolę, ponieważ płaca jest zazwyczaj niska.

Jakie aspekty według pracowników dodatkowo wpływają na atrakcyjność oferty w sektorze produkcyjnym?

Pozytywna atmosfera w pracy

Pracownicy chcą czuć się dobrze w miejscu zatrudnienia. Często przywiązują oni ogromną wagę do relacji panujących w miejscu pracy, zarówno w kontaktach ze współpracownikami jak i przełożonymi, w końcu w pracy spędzamy znaczną część swojego czasu. Sprawiedliwe traktowanie oraz szacunek i zrozumienie, pozytywnie przekładają się na efektywność i satysfakcję z wykonywanej pracy

Rozwój

Dla młodych pracowników, którzy są na początku swojej drogi zawodowej, możliwości rozwojowe są bardzo istotną kwestią. Umożliwienie przez pracodawcę zdobycia dodatkowych uprawnień czy odbycia dofinansowanych szkoleń i kursów zdecydowanie będzie dużym atutem!

Przejrzysty zakres obowiązków

Pracownicy sektora produkcyjnego lubią wiedzieć czym dokładnie będą się zajmować, dlatego ważny jest jasny i konkretny opis stanowiska.

Benefity

Prywatna opieka medyczna, karnety sportowe, dofinansowania dojazdów do pracy czy obiadów, paczki świąteczne, to dodatki które są doceniane przez pracowników.

Jak szukać pracowników produkcyjnych?

Zwróć uwagę na przedstawienie oferty pracy

Gdy już wiemy jaki jest profil idealnego kandydata na to stanowisko i jakie są jego oczekiwania, warto popracować nad ogłoszeniem. Opis oferty pracy stanowi tu kluczową rolę, pracownicy szczególną uwagę zwracają na informacje o:

  • wynagrodzeniu (i ewentualnym systemie premiowania),
  • lokalizacji,
  • warunkach zatrudnienia
  • dodatkowych benefitach wpływających pozytywnie na atrakcyjność danej oferty pracy.

Zastanów się gdzie przebywają potencjalni kandydaci?

W większych miastach z pewnością sprawdzą się oferty publikowane na portalach internetowych takich jak OLX, Pracuj.pl czy Gumtree, możesz również ogłaszać się na tematycznych grupach na Facebooku.

W mniejszych miejscowościach możesz rozważyć lokalne ścieżki przekazu. Sprawdzą się tu ogłoszenia w formie ulotek czy plakatów.

Możesz również polegać na systemie poleceń, sprawdzi się on w procesie rekrutacji pracowników niższego szczebla. Dzięki temu nie tylko zyskasz w prosty sposób nowego pracownika, ale również możesz docenić osobę polecającą, co pomaga w budowaniu pozytywnych relacji w miejscu pracy.

Agencja pracy

Jest to z pewnością dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli cenisz efektywność i chcesz ułatwić sobie zadanie znalezienia idealnego pracownika produkcji. Warto postawić na doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. Agencje pracy zatrudniają wykwalifikowany zespół rekruterów, wiedzą na co zwrócić uwagę, aby dobrać idealnego kandydata na dane stanowisko. Taka opcja przede wszystkim pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu a rekrutacja przebiega szybko i sprawnie.