Wady i zalety outsourcingu pracowników ze Wschodu

Dobry, wykwalifikowany pracownik to podstawa prawidłowego funkcjonowania i rozwoju każdej firmy. Agencje pracy dobrze o tym wiedzą i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców oferują rozmaite usługi dopasowywane indywidualnie do oczekiwań i wymagań swoich klientów. Jedną z nich jest outsourcing pracowników ze Wschodu, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy na polskim rynku pracy brakuje specjalistów z wielu dziedzin. Sprawdź, czy jest to usługa, na której może zyskać i Twoja firma.

Czym jest outsourcing pracowników?

Outsourcing pracowniczy polega na przekazaniu agencji pracy części obowiązków zgodnie z aktualnymi potrzebami firmy. W Polsce coraz bardziej na popularności zyskują agencje pracy, które kompleksowo zajmują się wyszukiwaniem pracowników specjalizujących się w danej dziedzinie. Jest to rozwiązanie wybierane przez wielu właścicieli przedsiębiorstw. Powierzenie zadań wyspecjalizowanej w tym temacie firmie jest szybsze i łatwiejsze aniżeli zatrudnianie dodatkowych pracowników. Outsourcing pracowników z Ukrainy daje możliwości pozyskania dla firm rzetelnych i wartościowych fachowców, których brakuje na rodzimym rynku pracy.

Dla kogo?

Usługi outsourcingu pracowników kierowane są tak naprawdę do wszystkich przedsiębiorstw. Najczęściej jednak są to podmioty z branż: produkcyjnych, logistycznych a także w sektorach szkoleniowych, księgowych, administracyjnych czy IT.
Stałymi klientami agencji pracy są duże firmy, mające zapotrzebowanie na liczne procesy rekrutacyjne i kadrowe, ale i Ci mniejsi pracodawcy coraz częściej szukają profesjonalnego wsparcia agencyjnego. 

Zalety

  • Brak formalności – wszystkie formalności i odpowiedzialność wobec ZUS oraz innych instytucji przechodzą na agencję pracy.
  • Oszczędność czasu – rekrutacje są często procesem żmudnym i czasochłonnym. Powierzając takie zadania agencji, Twoja firma zyskuje dużo czasu a swoje wewnętrzne zasoby może przekierować do ważniejszych zadań.
  • Gwarancja jakości – korzystając z usług outsourcingowych masz pewność, że pozyskasz pracowników spełniających wymagania projektu.
  • Optymalizacja kosztów – współpraca z agencją pracy jest niejednokrotnie bardziej opłacalna niż zatrudnianie dodatkowych pracowników, dodatkowo Przedsiębiorcy nie ponoszą kosztów wstępnych szkoleń pracowników.
  • Organizacja pracy – korzystając z usługi outsourcingu pracowników możesz usprawnić wewnętrzne procesy w Twojej firmie, jako że pracownicy zatrudniani w tym trybie są zwykle wykwalifikowani, nie ma potrzeby organizowania dodatkowych kursów czy szkoleń.

Wady

  • Możliwość wystąpienia nieporozumień – wśród wad outsourcingu wyróżnia się prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w komunikacji między pracownikami wynajętymi a stałymi. Warto więc zadbać o procedury onboardingowe aby ułatwić integrację pracowników (agencja Dreman przydziela w tym celu swoich koordynatorów i opiekunów klienta)
  • Identyfikacja z firmą – wynajęci pracownicy często zdają sobie sprawę z tego, że będą wykonywać obowiązki w danym miejscu tylko przez określony czas, przez co nie biorą aktywnie udziału w tzw. „życiu firmy”. Aby przeciwdziałać tym trendom musimy ze szczególną uwagą dbać o integrację pracowników.

Jak każde rozwiązanie, outsourcing ma swoje wady i zalety. Jednak w tym wypadku korzyści jest zdecydowanie więcej a z negatywnymi aspektami potrafimy sobie doskonale radzić. Dlatego zarówno w przypadku młodych firm na etapie dynamicznego rozwoju jak i przedsiębiorstw o ustalonej pozycji na rynku, usługa ta jest jedną z najczęściej wybieranych form współpracy.