Czy praca na produkcji może być rozwijająca?

Praca w sektorze produkcyjnym nie cieszy się najlepszą opinią, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy nie widzą w tym kierunku możliwości rozwoju, kojarzy się ona z zajęciem nudnym i monotonnym, do którego po prostu nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji. Dodatkowo często słyszy się niepochlebne opinie, jakoby pracownicy spędzali osiem godzin pracy w niewygodnej pozycji, pośród hałasu wytwarzanego przez maszyny i wiele innych. Mitów jest tu całkiem sporo, co nie sprzyja znalezieniu zmotywowanego i chętnego do pracy kandydata. Jak więc odczarować złą prasę i przekonać ludzi, że praca w tym zawodzie może być ciekawa i rozwijająca?

Co musimy wiedzieć o pracy w sektorze produkcyjnym?

Praca w tym zawodzie polega na obsłudze konkretnego etapu linii produkcyjnej. Jej specyfika zwykle różni się w zależności od branży, jednak zwykle pracownicy są rozliczani z jakości i sprawności wykonywania swoich obowiązków. Najczęściej osoby wykonujące prace w branży produkcyjnej zmagają się z takimi zadaniami jak: etykietowanie i układanie towarów na taśmie produkcyjnej, pełnienie nadzoru nad pracą maszyn, montaż komponentów, pakowanie gotowego asortymentu i przygotowywanie go do wysyłki. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy są odpowiedzialni również za sprawdzanie jakości produktów i sporządzanie raportów bądź realizują zadanie wymagające dodatkowych kwalifikacji, takie jak obsługa maszyn czy urządzeń produkcyjnych.

Jakie możliwości daje praca na produkcji

Walcząc z mitem jakoby praca na produkcji była nieatrakcyjna i nierozwijająca, nie możemy pominąć możliwości rozwoju i ścieżek kariery, które wbrew pozorom  branża produkcyjna zapewnia.

Dodatkowe kursy i umiejętności

Wiele przedsiębiorców chce modernizować swoją linię produkcyjną a tym samym zdobywać pracowników, którzy będą sprawnie obsługiwać specjalistyczne maszyny. Dobrze wiedzą, że rozwój pracowników to rozwój firmy, dlatego bardzo często organizują lub finansują oni kursy dla swoich pracowników, pozwalające na zdobywanie dodatkowych umiejętności i kompetencji.

Ścieżka kariery

Zdobywane doświadczenie i umiejętności pozwalają na awans w obrębie jednej firmy a także objęcie wyższego stanowiska w innej. Firmy produkcyjne zazwyczaj mają bardzo określone ścieżki kariery, dzięki czemu pracownik dokładnie wie, jakie są wymagania na dane stanowisko. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo jest mniejsze, czy też jest częścią dużej korporacji, struktura organizacyjna w tej branży jest zwykle tak rozbudowana, że bardzo szubko można liczyć na awans. Łączy się to oczywiście ze zwiększoną odpowiedzialnością i ilością obowiązków, ale i z wyższymi zarobkami. Znaczna część firm na wyższe stanowiska rekrutuje tylko swoich pracowników (włączając w to stanowiska menadżerskie i kierownicze), dlatego nawet zaczynając na niższych szczeblach, mamy szanse wykazać się i rozwijać w różnych kierunkach, np. jako operator produkcji, brygadzista, kierownik, technolog czy inżynier produkcji.

Jakie trudności można napotkać na produkcji?

Pracownik produkcji musi być elastyczny, bowiem praca w tej branży może być zmienna, w zależności od aktualnych potrzeb. W okresach wzmożonego zapotrzebowania, pracy będzie o wiele więcej, co może wiązać się z nadgodzinami. Podkreślmy jednak fakt, że większa ilość wypracowanych godzin zawsze oznacza dodatkowe pieniądze, niejednokrotnie w takich okresach jest również zwiększony system premiowania.

Warto również uświadomić sobie, że praca na produkcji jest pracą fizyczną, dodatkowo pracownicy często pracują w systemie zmianowym, dlatego dobry stan zdrowia i kondycja, to predyspozycje, które są niezbędne w tej branży.

Czy jest to praca na stałe?

Zdecydowanym plusem pracy w sektorze produkcyjnym jest fakt, że można potraktować ją zarówno jako pracę sezonową jak i zajęcie na stałe. Ponieważ firmom zależy na zatrudnianiu zarówno pracowników tymczasowych (w okresach wzmożonego zapotrzebowania na produkcję) takim pracownikom zwykle nie stawia się wygórowanych oczekiwań. Jest to więc posada, którą łatwo pozyskać, dzięki czemu stanowi świetną opcję na pracę tymczasową.

Jednakże przedsiębiorcom zależy również na pozyskaniu pracowników stałych, którzy będą rzetelnie i sprawnie wykonywać swoje obowiązki, znających proces produkcyjny i chcących rozwijać swoje kompetencje. Dlatego, jeśli zależy Ci na stałej pracy zapewniającej bezpieczeństwo finansowe, to sektor produkcyjny może ją zapewnić.