Szukasz spawacza do pracy w Twojej firmie? Przeczytaj!

Brak wykwalifikowanych spawaczy daje się we znaki polskim przedsiębiorcom od kilku lat. W 2021 roku zawód spawacza został uznany za jeden z najbardziej deficytowych w kraju – co więcej, braki wśród specjalistów w tej dziedzinie odnotowujemy od 2015 roku i wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja będzie się utrzymywać również w 2022 roku.
Rynek pracy potrzebuje spawaczy, co sprawia, że coraz ciężej jest znaleźć dobrego specjalistę w Polsce. Chcesz wiedzieć jak znaleźć wykwalifikowanego spawacza nie marnując przy tym czasu i pieniędzy na ciągnącą się w nieskończoność rekrutację? W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Braki na polskim rynku pracy

Prognoza na 2022 rok, sporządzona przez „Barometr zawodów” pokazuje, że zapotrzebowanie na specjalistów w zawodzie spawacza będzie coraz większe – w kolejnych powiatach tworzone i rozwijane są nowe inwestycje oraz rozbudowywane istniejące zakłady pracy. W prawie każdym powiecie na mapie kraju widać duży deficyt poszukujących pracy lub w nielicznych obszarach występuje równowaga popytu i podaży, w żadnym nie widać jednak nadwyżki. W obliczu takich danych można więc łatwo zauważyć, że znalezienie wykwalifikowanego spawacza stanowi nie lada wyzwanie dla polskich przedsiębiorców.

Najnowsze badania urzędu statystycznego pokazują, że od 2022 roku w naszym kraju utrzymujący się przez lata ogólny deficyt pracowniczy będzie się zwiększał o ok. 150-200 tysięcy. Szczególne braki odczuwalne będą w zawodach fizycznych, co już teraz daje się odczuć polskim firmom – a problem ten będzie się prawdopodobnie tylko narastał.

Dlaczego brakuje specjalistów?

Znalezienie dobrego specjalisty w większości dziedzin w obecnych czasach nie jest łatwe, więc w zawodach deficytowych wydaje się być jeszcze trudniejsze. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, wśród nich możemy wyróżnić kilka;

Emigracja pracowników – duża część specjalistów, zwłaszcza pracowników zawodów fizycznych wyemigrowała poza granice naszego kraju w poszukiwaniu większych zarobków i lepszych warunków do życia. Ci natomiast, którzy zdecydowali się na pozostanie w kraju często decydują się na przeprowadzkę do większych miast, dlatego sytuacja przedsiębiorców posiadających swoje zakłady na prowincjach jest jeszcze cięższa.

Brak chętnych do pracy fizycznej – patrząc na obecną sytuację na rynku pracy, łatwo możemy wywnioskować, że większym zainteresowaniem ciszą się w naszym kraju zawody związane z pracami umysłowymi. Nadal panuje przekonanie jakoby praca fizyczna była gorsza niż umysłowa, przez co wielu młodych nie wiąże swojej przyszłości z zawodami stricte fizycznymi. W zawodzie spawacza, w powiatach naszego kraju o dużym deficycie osób poszukujących pracy jako przyczynę często wskazuje się brak chętnych osób do kształcenia i zdobywania uprawnień w zawodzie.

Gdzie szukać spawaczy?

Aby znaleźć dobrego, wykwalifikowanego specjalistę nie należy ograniczać się do dodania ogłoszenia na portalu dla osób poszukujących pracy. Przy planowaniu rekrutacji warto zastanowić się nad metodą, która będzie dla danej firmy najskuteczniejsza. W wielu przypadkach, szczególnie jeśli mówimy o zawodzie deficytowym, jakim niewątpliwie jest spawacz, niezbędnym będzie również otwarcie się na pracowników ze wschodu. Tu z pomocą przygodzą agencje pracy tymczasowej, które orientują się na rynku pracy krajów takich jak Ukraina, Gruzja czy Białoruś i są w stanie pozyskać wykwalifikowanego pracownika w krótkim czasie. Dobra agencja pracy posiada odpowiednie doświadczenie i zasoby do pozyskiwania wykwalifikowanej kadry pracowniczej, tak więc przypadku poszukiwania osób wykonywujących tzw. zawody deficytowe, pomoc agencji jest nieoceniona. Warto zainteresować się chociażby usługą outourcingu pracowniczego, który zapewni firmie ciągłość pracy na poszczególnych stanowiskach, bez trudzenia się żmudnym procesem rekrutacji i wieloma formalnościami. Każda firma ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego najlepsze agencje pracy pomogą wybrać usługi najbardziej dopasowane do Twoich wymagań.

Kwalifikacje zawodowe

Pracownik wykonujący pracę spawacza musi spełnić szereg wymagań psychofizycznych, zdrowotnych oraz zawodowych, niezależnie od tego czy pochodzi z Polski, czy jest emigrantem zarobkowym z kraju Europy Wschodniej. Wykwalifikowany spawacz powinien posiadać odpowiednie uprawnienia, na co najmniej jedną z metod spawalniczych, potwierdzoną certyfikatem odnawianym co ok. 3 lata. Najpopularniejsze metody spawania to:

MIG – to metoda polegająca na spawaniu elektrodą topliwą, gdy gaz osłonowy jest chemicznie obojętny.

MAG – podobnie jak MIG, przy tej metodzie spawa się elektrodą topliwą, z tą różnicą, że używany gaz osłonowy jest chemicznie aktywny.

TIG – w tej metodzie spawa się elektrodą nietopliwą w osłonie argonu.

MMA – tu spawanie odbywa się łukowo, elektrodą otuloną.

SAW – jest to metoda spawania łukiem krytym.

Zatrudniając pracowników z Ukrainy czy innych krajów wschodnich przy pomocy dobrej agencji pracy możesz być pewien, że rekrutowani fachowcy spełniają normy i kwalifikacje potrzebne do pracy spawacza w Polsce.