Cudzoziemcy w Polsce: w jakich zawodach najchętniej pracują?

Z roku na rok polską gospodarkę wspiera coraz większa liczba cudzoziemców. Mimo spadku liczby imigrantów zarobkowych w roku 2020, w drugiej połowie 2021 odnotowano rekordową liczbę wystawionych zezwoleń na pracę dla obcokrajowców ze wschodu. Dodatkowo w ostatnim czasie, w wyniku przykrych wydarzeń na Ukrainie, liczba ludzi starających się o pracę w naszym kraju gwałtownie rośnie. Stanowi to zarówno wyzwania, ale i szanse dla Polskiego przemysłu.

Z doświadczenia wiemy, że pracownicy z Ukrainy oraz innych krajów wschodnich są niejednokrotnie bardzo dobrymi specjalistami i uzupełniają luki na polskim rynku pracy, dlatego ich obecność nikogo już dziś nie dziwi.

Poniżej przedstawiamy zawody, w których fachowcy z zagranicy sprawdzają się najlepiej i w których najchętniej znajdują zatrudnienie.

Z badań urzędów pracy na rok 2021, przeprowadzanych pod względem ilości wydawanych zezwoleń na pracę, wyróżnia się kilka sektorów:

Przetwórstwo przemysłowe

W sektorze przetwórczym pracuje praktycznie największa grupa obcokrajowców w Polsce – w 2020 roku była to najczęściej wybierana branża, bowiem pracowało w niej aż 24,4 % cudzoziemców. W roku 2021 procent ten zmniejszył się do 22,7, lecz wciąż pozostaje największa procentowo. Zaletą pracy w tym sektorze w oczach przyjezdnych jest brak szczególnych wymagań zawodowych, dodatkowo dla wielu z nich jest to szansa na zdobycie cennego doświadczenia oraz podszkolenia umiejętności językowych.
Branża produkcyjna charakteryzuje się również dużymi wahaniami odnośnie ilości potrzebnych etatów oraz tymczasowością niektórych zajęć.
W okresach zwiększania mocy produkcyjnych dużym ułatwieniem dla pracodawców są oferowane przez agencje pracy: leasing oraz outsourcing pracowników – są to rozwiązania korzystne zarówno dla pracowników jak i samych przedsiębiorców, którzy mają możliwość skalowania procesów produkcyjnych w zależności od swoich potrzeb jednak nie narażając na zbytnie obciążenia swoich budżetów.

Transport i gospodarka magazynowa

Naszych wschodnich sąsiadów niejednokrotnie możemy spotkać za kierownicą tirów bądź taksówek. Chętnie również pracują w branży logistyczno-magazynowej np. jako operatorzy wózków widłowych czy przy ewidencji oraz rozładunku towarów. Wymienione wyżej sektory w Polsce wciąż się rozwijają, dlatego zapotrzebowanie na pracowników w tym kierunku jest u nas bardzo duże. Dodatkowym atutem są posiadane już przez obcokrajowców uprawnienia UDT lub w przypadku ich braku, szybkie kursy organizowane przez agencje pośrednictwa pracy. Dzięki temu na rynek trafiają pracownicy, którzy praktycznie od razu mogą zasilić wykwalifikowane kadry.

Naprawa pojazdów

Nasz kraj wzbogaca się również o fachowców w dziedzinie mechaniki i motoryzacji. Procentowo liczba profesjonalistów w tej branży jest o wiele mniejsza niż w sektorach wymienionych powyżej, jednakże polscy przedsiębiorcy doceniają specjalistów łatwo zauważając, że kwalifikacje pracowników chociażby z Ukrainy nie odbiegają od tych jakie posiadają nasi rodzimi fachowcy.

Budownictwo

Częstym stereotypem jest, że pracowników pochodzących z krajów wschodnich najłatwiej spotykać w branży budowlanej i faktycznie, trzeba przyznać, że zajmuje ona wysokie miejsce w statystykach. Szacuje się, że w 2021 roku w tym sektorze pracowało 21,7% imigrantów zarobkowych. Wraz z przyjęciem obcokrajowców, polski rynek pracy zyskał specjalistów w zawodach takich jak: spawacz, ślusarz, monter czy dekarz. Fachowcy z Ukrainy i innych krajów wschodnich są nastawieni przede wszystkim na jak najszybsze zarabianie pieniędzy, dlatego najczęściej chętni są by pracować w 12 godzinnym trybie pracy, również w weekendy. Mimo sporego nakładu czasu spędzonego w pracy, swoje obowiązki wykonują rzetelnie i terminowo, dzięki czemu są cennymi pracownikami dla wielu przedsiębiorców.

Problem ze znalezieniem wartościowych specjalistów dotyka dziś wielu przedsiębiorców, praktycznie z każdej branży, a zapełnienie odpowiedniej ilości wakatów posiłkując się tylko rynkiem wewnętrznym bywa nie lada wyzwaniem, dlatego odpowiednio przygotowani pracownicy z zagranicy są często najlepszą odpowiedzią na te problemy.

Szukając odpowiednich kandydatów warto oddelegować ten żmudny proces profesjonalistom, tu w sukurs przedsiębiorców przychodzą w pierwszej kolejności agencje pracy. Dzięki pomocy ze strony profesjonalnych pośredników pracy, firmy mają możliwość dotrzeć do najlepszych fachowców bez angażowania nadmiernej ilości zasobów swojej firmy. Dodatkowo korzystając z takich usług jak „Leasing” czy „Outsourcing” pracowników, nie muszą martwić się o nadmierne koszty w przypadku gdy ich biznes ma częste wahania mocy produkcyjnych.