Zadbaj o swoją markę osobistą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co mówią o Tobie, gdy wychodzisz z pokoju? Wszelkie odpowiedzi na to pytanie świadczą o Twojej marce osobistej. Myślisz, że informacje, które byś usłyszał na swój temat byłyby dla ciebie zakończone dumą samego z siebie? Jeśli nie, wysłuchaj naszych rad na temat personal brandingu.

Co to ta marka osobista?

Niewątpliwie w ostatnim czasie jest to bardzo modne pojęcie. Pamiętaj, że twoje JA to twoja firma…jednoosobowa. Swego czasu Jeff Bezos powiedział: „Marka osobista to to, co mówią o Tobie za drzwiami”.

Do czego jest mi potrzebna marka osobista?

Za budowaniem marki osobistej kryje się wiele korzyści. Przede wszystkim to dzięki niej pędzisz na przód pełen wiary we własne ja. Czasem warto na chwilę zwolnić i zastanowić się jakie są moje mocne strony. Poza tym pamiętaj, że ludzie bardziej wolą zaufać drugiemu człowiekowi, aniżeli firmie. Uwielbiamy osobiste i bliższe kontakty z drugą osobą, dodatkowo łatwiej zgłosić się do konkretnej osoby z problemem, niż do firmy, która takich jak nas ma dziesiątki lub tysiące. Marka osobista pomaga także spojrzeć na siebie z wielu perspektyw i zbudować samoświadomość.

Jak odkryć swoją markę osobistą?

Tak naprawdę musimy „zajrzeć w siebie” i poznać swoją tożsamość odpowiadając sobie na pytania, co mam i kim jestem. Pytanie co mam oznacza: zasoby intelektualne, osobowościowe, społeczne i materialne, zaś kim jestem: jaką mam wizję, wartości, role życiowe czy też życiową misję. W dosłownym znaczeniu można stwierdzić, że musimy od zera poznać siebie i wszystko podsumować.

Co składa się na markę osobistą?

Są trzy aspekty nad którymi warto się nieco dłużej skupić. To Twoje talenty, doświadczenie i pasja.

Talenty – nie jest tajemnicą, że najlepiej wykonywać pracę którą się uwielbia robić, bo raz przynosi nam ona dochody, a dwa sprawia ogromną frajdę i przychodzą lekko. Jeśli ciężko Ci zdefiniować je samemu, poproś grono znajomych!
Doświadczenie – to wszystko to co dotychczas osiągnąłeś. Nie, nie chodzi o aspekty materialne, a o życiowe, dzięki którym jesteś kim jesteś. To twoja historia i momenty decyzyjne, które je tworzą.
Pasja – to wszystko to co uwielbiasz robić i do czego masz zdolności. Często zdarza się, że dzieci idą śladami rodziców tylko dlatego, bo rodzice tak chcieli. Nie oznacza to, że to co wykonują jest ich pasją. Niejednokrotnie dzięki temu osoby, które mogły być świetnymi pianistami zajmują się dla przykładu architekturą. Ludzie, którzy pomimo swojego talentu, nigdy tak naprawdę go nie poznają. Pasją jest prawdziwa zdolność, dar lub zasób którym dysponuje każdy człowiek.

Czy każdy bez wyjątku powinien zadbać o markę osobistą?

Tak! I to bez wyjątku! W dzisiejszych czasach dobrze wykonywana praca to za mało. Pytanie, kto szczególnie powinien zadbać o markę osobistą? Przede wszystkim przedstawiciele wszelkich zawodów wolnych: farmaceuci, pisarze, aktorzy, styliści, projektanci, ale także właściciele firm usługowych czy też dilerzy samochodów.

10 zasad budowania marki osobistej

  1. Miej misję własnej marki. To właśnie dzięki niej masz cel, który codziennie motywuje cię do wstania z łóżka rano i to właśnie dzięki misji jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na pytania po co właściwie robisz to co robisz.
  2. Autentyczność. To co robisz musi być zgodne z Twoim codziennym zachowaniem, osobowością czy też z twoimi zasadami. Fałszywość i kłamstwo ma krótkie nogi.
  3. Konsekwencja. Czy inni mogą na Tobie polegać? Odpowiedz na to pytanie, a uzyskasz odpowiedź na temat własnej konsekwencji.
  4. Specjalizacja jest kluczem! Ludzie cenią sobie wysoką jakość. Najlepiej jeszcze, aby wynikała ona z pasji. Dążenie do doskonałości pozwoli ci na ukrywanie w sobie wartości, którą tylko klient będzie gotów od Ciebie otrzymać.
  5. Bądź ekspertem. Wyspecjalizuj się w branży i bądź aktywny na forach internetowych i grupach. Niech wszyscy dookoła wiedzą, jaką wiedzą dysponujesz!
  6. Pokaż się niekonwencjonalnie. Działania charytatywne, a może jakaś nagroda za wybitne osiągnięcia? Twój wybór!
  7. Nie bądź szarym tłem wśród kolorowych drzew. Pokazuj to co masz do zaoferowania. Chowanie się jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Promuj się w miejscach, gdzie mogą być Twoi potencjalni klienci. Wystąpienia, networking i oczywiście media społecznościowe (Facebook, Instagram, Linkedin, Goldenline, Twitter, Youtube, Google+).
  8. Przekaż ważną wartość. Pamiętaj, że nikt od razu nie zaczyna sprzedaży. Początek to zapoznanie Klienta, przedstawienie plusów, złapanie kontaktu i dopiero wtedy działamy typowo sprzedażowo.
  9. Poznaj siebie. Dowiedz się jakie masz talenty, mocne strony, a co wymaga jeszcze poprawy i Cię ogranicza. Odkrycie siebie bywa bardzo trudne, ale pozwoli z łatwością zbudować markę.
  10. Ciesz swoich klientów, bo najlepszą reklamą są zadowoleni klienci.