fbpx

Znani Ukraińcy

Na Ukrainie obecnie mieszka ok. 45 mln mieszkańców. Wśród nich znajdują się barwne osobliwości ze świata kultury, sportu i polityki, które znane są całemu światu. Poprzez swoją twórczość inspirują innych, a dla wielu są wręcz wzorem do naśladowania. Chcielibyśmy przedstawić część z nich i pokrótce opisać ich działalność.

Świat Sportu

Najbardziej znany sportowiec z Ukrainy to oczywiście były piłkarz m.in Dynama Kijów i AC Milanu – Andrij Szewczenko. Urodził się w 1976 roku w we wsi Dwirkiwszczyna, w obwodzie kijowskim. Był pierwszym piłkarzem ukraińskim, który zdobył puchar Ligi Mistrzów w 2003 r., a rok później otrzymał Złotą Piłkę w plebiscycie France Football. Do niego należy rekord występów i strzelonych bramek dla kadry Ukrainy. W 2012 roku ogłosił zakończenie kariery sportowej. W tymże roku przystąpił do ukraińskiej partii Ukraina–Naprzód. Od 2016 roku jest selekcjonerem reprezentacji Ukrainy.

Wśród sportowców nie mogło zabraknąć słynnych braci Kłyczko. Starszy z nich Witalij urodził się w 1971 r. Mistrz organizacji WBC w kategorii ciężkiej. Obecnie działacz polityczny, założyciel partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform, od 2014 roku mer Kijowa. W 2000 r. obronił swoją pracę doktorską. Młodszy brat Witalija – Wołodymir urodził się w 1976 r. Był mistrzem świata organizacji IBF, WBO oraz IBO. W 1996 r. zdobył złoty medal w wadze superciężkiej na Olimpiadzie.

Trochę kultury…

Za poetę narodowego na Ukrainie uważa się Tarasa Hryhorowycza Szewczenke. Pisał powieści, dramaty, opowiadania, poezję, a także malował. Do największych dzieł pisarza należy poemat „Kaukaz” oraz „Heretyk”. Co ciekawe w Warszawie znajduje się jego pomnik. W czasach współczesny z powodzeniem tworzy Oksana Zabużko. Ukraińska pisarka i eseistka w swoich utworach skupia się na problemie ukraińskiej samoidentyfikacji, postkolonializmu oraz feminizmu. Krystyna Janda na podstawie jednej z jej książek, wystawiła spektakl w warszawskim teatrze Polonia. Z kolei Iwan Marczuk to najwybitniejszy ukraiński malarz. Na zachodzie nazywany jest ukraińskim Picasso. W 2007 r. znalazł się na liście 100 najwybitniejszych geniuszy współczesności brytyjskiej gazety „The Daily Telegraph”.

Co na Ukrainie gra?

Ukraina dwukrotnie wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji. W 2004 r. zwyciężyła Rusłana Stepaniwna Łyżyczko. Pochodząca ze Lwowa piosenkarka z wykształcenia jest dyrygentem. Obecnie działa politycznie. Natomiast w 2016 r. laureatką konkursu została Dżamała. Jest ona piosenkarką i aktorką.

Są to osoby, które sławią dobre imię Ukrainy na całym świecie. Większość z nich po zakończeniu kariery angażuje się politycznie. Warto zapoznać się dodatkowo z twórczością i biografią takich osób jak Jan Kłoczkow, Sergij Pawłowicz Korolow i Lina Kostenko.