fbpx

Odessa – miasto, które trzeba zobaczyć

Wielokulturowa, wspaniała Odessa, miasto znane i podziwiane, pomimo dość krótkiej, ledwie dwustuletniej historii. Trzecie co do wielkości miasto na Ukrainie. Dzisiaj kilka słów na jego temat.

Istnieje wiele historycznych dowodów na to, że na terenach dzisiejszej Odessy istniały niegdyś greckie osady, jednak historia miasta na dobre rozpoczyna się w 1794 roku, kiedy rosyjska caryca Katarzyna rozkazała wybudować je na terenach oderwanych od Turcji. Już w XIX wieku Odessa stała się całkiem pokaźnym miastem portowym, pełnym Albańczyków, Bułgarów, Polaków, Żydów i Tatarów.  Dzisiaj liczy sobie ponad milion mieszkańców. Czy warto zwiedzić to miasto? Tak!

Schody Potiomkinowskie

Mają długość ponad 140 metrów i liczą 192 stopnie. To niewątpliwie najważniejszy obiekt turystyczny w Odessie. Na jego szczycie rozpościera się widok na port pasażerski. Schody zyskały sławę dzięki filmowi „Pancernik Potiomkin”, któremu zawdzięczają też nazwę.

Teatr Opery i Baletu

Kolejny symbol Odessy, jedna z najpiękniejszych budowli na Ukrainie i na świecie. Wnętrze słynie z doskonałej akustyki, przez co wiąże się z nazwiskami wybitnych muzyków takich jak Czajkowski czy Rahmaninow.

Sobór Przemienienia Pańskiego

Jedna z największych na Ukrainie prawosławnych świątyń, mogąca pomieścić nawet 9 tysięcy wiernych! Znajdziemy ją w centrum miasta, przy placu kończącym ulicę Deribasowską. Warto zobaczyć nawet jeśli nie jesteśmy szczególnymi entuzjastami budowli sakralnych.

Ratusz miejski w Odessie

W XIX wieku, dzisiejszy ratusz wybudowany został jako siedziba giełdy. To prawdziwie majestatyczna, ogromna budowla. Nie zapomnijmy zajrzeć na pomnik Puszkina, dumnie stojącego na wprost wejścia.

Dom Mickiewicza

Nasze polskie dusze z pewnością zainteresuje miejsce, w którym powstawały słynne „Sonety krymskie” naszego wieszcza. Niepozorny budynek upamiętnia jednak tylko symboliczna tablica.

Odessa to niezwykłe miasto i nie sposób wyczerpać tematu jego atrakcji w jednym, blogowym wpisie. Z pewnością jeszcze coś o nim napiszemy!