Co musisz wiedzieć o języku ukraińskim?
Język ukraiński na stale zadomowił się w naszej codzienności. Ponad milion obywateli Ukrainy w Polsce sprawiło, że słyszymy “ukrajińską mowę” na niemal każdym kroku. Nihil novi, chciałoby się rzec. W końcu tradycja wielokulturowej, wielojęzycznej Rzeczpospolitej wciąż żyje w naszej świadomości. Być może właśnie ta historyczna pamięć sprawa, że na język naszych wschodnich sąsiadów reagujemy bardzo entuzjastycznie. Podobnie jak na akcent, z jakim mówią po polsku. W dzisiejszym artykule powiemy o kilku faktach związanych językiem oraz przytoczymy kilka interesujących i niekoniecznie znanych ciekawostek.
Polski kontra ukraiński
Jak wiemy, język ukraiński należy do grupy języków wschodniosłowiańskich, w przeciwieństwie do zachodniosłowiańskiego polskiego. Kiedy jednak przechodzimy do faktycznego porównania leksyki (słownictwa) obu języków, odkrywamy zaskakujący fakt: ukraińskiego bliżej do polskiego niż rosyjskiego. Wynika to z wielu historycznych przyczyn. Tereny dzisiejszej Ukrainy przez wiele wieków były zależne politycznie od Rzeczpospolitej, a polski język literacki, kształtujący się już w XV wieku, miał ogromny wpływ na lokalną społeczność. Wskutek tego ukraińskie słownictwo różni się od polskiego tylko w około 30%.
A mogło być zupełnie inaczej.
Ciekawostki
W XVI wieku język ukraiński (wówczas częściej nazywany ruskim) był bardziej podobny do polskiego niż północno-zachodni niemiecki do południowego dialektu.
Językiem ukraińskim na co dzień posługuje się blisko 37 mln ludzi.
Obecna ortografia tego języka została ustalona… w XX wieku.
Gwara łemkowska posługuje się odmianą języka ukraińskiego,
W języku ukraińskim, w przeciwieństwie do polskiego, występuje akcent swobodny, może być inicjalny (na pierwszą sylabę), na konkretnej sylabie z tematu wyrazu, na przedostatniej lub ostatniej sylabie.
W języku ukraińskim występują cztery czasy: przeszły prosty, przeszły złożony, teraźniejszy i przyszły.
Zapraszamy do lektury w przyszłym tygodniu! Tymczasem dowiedz się więcej o nas i o tym czym się zajmujemy.