fbpx

Kultura i tradycja na Ukrainie

Nasz wschodni sąsiad ze względu na wielokulturowość i etniczność jest krajem wysoce zróżnicowanym, i barwnym. Tradycja i kultura Ukrainy kształtowała się przez wiele stuleci na tamtejszych ziemiach. Dziś ukraińskie archaizmy są nadal żywe i kultywowane w kulturze.

Z czym się kojarzy kultura ukraińska?

Kojarzyć może się z wieloma rzeczami, jak np. bogato zdobionymi i wielobarwnymi koszulami, które są wyszywane ręcznę przez ukraińskie kobiety. Są one jednym z symboli narodowych ukrainy i  często są kupowane przez odwiedzających ten kraj turystów.

Rizdwo Chrystusowe

Na ukrainie obrządki są wiecznie żywe, a dużo z nich jest podobnych do tych polskich. Do dziś kultywuje się je w większych bądź w mniejszych miastach i wsiach. Wspomnieć należy o Rizdwie Chrystusowym, czyli Bożym Narodzeniu. Wówczas na wigilijnym stole podobnie jak w Polsce pojawia się 12 potraw, a wieczerzę również rozpoczyna rozbłysk pierwszej gwiazdy na niebie. Potrawy są zbliżone, gdyż kultura Polska i Ukraińska wzajemnie się przenikały. Dlatego na ukraińskim stole znajdziemy takie potrawy jak kutia, pierogi, ryby, zupa owocowa i kompot z suszonych owoców. Święto to na Ukrainie obchodzone jest 7-9 stycznia.

Tydzień Maslenicy

Ten obyczaj w kulturze ukraińskiej wiąże się z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Obchodzony jest w ostatnim tygodniu przed przed Wielkim Postem. Elementami tego święta są taniec i wspólne jedzenie blinów, które mają dodawać cząstkę słonecznego ciepła i siły.

Wełykdeń

Jest to jedno z najważniejszych świąt, które obchodzone jest Wiosną. Tradycyjnie w ten świąteczny dzień trzeba spędzić cały wieczór na nabożeństwie kościelnym (Chresnyj chid). Do cerkwi podobnie jak do kościoła przychodzi się z koszyczkami, które to są wypełnione kolorowymi pisankami. Niedziele wielkanocną zaczyna się od wspólnego rodzinnego śniadania. Tydzień po tym święcie na Ukrainie obchodzi się święto zmarłych, które nazywają “hrobkami”. Wówczas krewni i najbliżsi zmarłych spotykają się na cmentarzach i razem świętują. Według obyczaju należy się podzielić jedzeniem i wodą ze zmarłymi, często przy tej okazji pije się symboliczny kieliszek wódki.

Przesądy na Ukrainie

Jednym z najpopularniejszym przesądów jest ten, który mówi, iż nie można wpuszczać obcych do domu, gdy nowo narodzone dziecko nie zostało jeszcze ochrzczone. Kolejny przesąd również związany z dzieckiem mówi, iż nie wolno nic nikomu pożyczać (szczególnie wieczorem) do momentu aż dziecko nie ukończy roczku.

Choć Ukraina odzyskała niepodległość w 1991 r. to kraj ten posiada bogatą kulturę i historię, która kształtowana była na przestrzeni ostatnich stuleci. Kultywowane tradycje i obyczajowość jest zbliżona do polskich, dlatego też przybywający do Polski Ukraińcy nie mają problemu z adaptacją na tle kulturowym, co jest niewątpliwym plusem.