fbpx

Jaki jest typowy Ukrainiec?

Ukraińcy są życzliwym narodem. Zawsze chętnie przyjmują gości, zapraszają na poczęstunek i oferują pomoc. Mówi się, że oczekują w zamian za to jakiejś gratyfikacji (najlepiej finansowej), ale wynika to raczej z biedy niż niegościnności. Typowy Ukrainiec jest interesowny, ale też bardzo praktyczny i pracowity. Dzisiaj kilka słów o typach i stereotypach dotyczących naszych braci ze Wschodu.

Przesądność

Ukraińcy, szczególnie Ci starszej daty i z terenów wiejskich, są często bardzo przesądni. Stereotyp ten znajduje potwierdzenie, kiedy pojedziemy na Ukraine, niekoniecznie jest tak zauważalny w kontaktach z młodymi imigrantami.

Rodzinność

W odróżnieniu od pokoleń polskich 40-50 latków, Ukraińcy nie mają w zwyczaju siedzieć przed telewizorem, raczej wolą spędzać czas razem, szczególnie na łonie natury. Uwielbiają spacery po parkach i wycieczki do lasu. Mają raczej ekstrawertyczne charaktery, są bardzo towarzyscy i chętnie utną sobie pogawędkę z sąsiadem lub panią w sklepie czy przechodniem.

Cechy psychiczne

Świetni, wręcz urodzeni tancerze, znani w Polsce z tego, że tyle samo wysiłku wkładają w pracę, co w dobrą zabawę. Dużo się śmieją. Nie mają w zwyczaju narzekać, co chyba najbardziej odróżnia ich od „typowego” Polaka. Są po prostu szczęśliwi, cieszą się z tego co mają. Z tego też powodu polska pensja, na którą my zwykliśmy marudzić, dla Ukraińca jest atrakcyjna i chętnie do niej dorabia, np.  poprzez nadgodziny.

Obecnie obserwujemy napływ ludności ukraińskiej do Polski. Warto poznawać naszych sąsiadów, ponieważ wiele nas łączy: wspólna historia, korzenie (również językowe) i interesy. Nie ma sensu na dłużej zatrzymywać się nad stereotypami, ponieważ zazwyczaj nie znajdują potwierdzenia w codziennym kontakcie z ludźmi. Życzymy wielu owocnych, międzykulturowych kontaktów!