fbpx

5 największych atrakcji Kijowa

Założony w V wieku naszej ery jako miasto handlowe łączące północ z południem, a zatem Konstantynopol z Skandynawią. Przetrwał wieki, przechodząc z rąk do rąk: mieli go Wikingowie, mieli go Mongołowie, Litwini, Polacy, Rosjanie, aż wreszcie Ukraińcy. Wspaniałe miasto o bogatej historii, zamieszkiwane dziś przez niemal trzy miliony ludzi. Kijów. Dzisiaj opowiemy o tym co warto zobaczyć w stolicy Ukrainy.

Ławra Peczerska

Na pierwszym miejscu zawsze wymienia się i najpewniej będzie się wymieniać Ławrę Peczerską. Ortodoksi twierdzą, że jeśli należałoby wybrać jeden zabytek wart zobaczenia na Ukrainie to powinna być to właśnie ta świątynia. Jej początki sięgają XI wieku.To prawdziwa korona kozackiego baroku, charakteryzującego się dużą ilością wieżyczek oraz freskami na zewnętrznych ścianach.

Sobór Mądrości Bożej

O Kijowie mówi się, że jest to „miasto złotych kopuł”. Kolejną kopułą, o której należy wspomnieć jest Sobór Mądrości Bożej ze świetnie zachowanymi, XI-wiecznymi freskami. Łatwo ją odnaleźć w centrum miasta. Aktualnie znajdziemy tam muzeum, którego nie możemy przegapić.

Aleja Pejzażowa

Znajduje się u dołu Andrijewskiego i jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych Kijowian. Wielu z nich uważa to miejsce za bardzo romantyczne. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Dzieci wprost uwielbiają znajdującą się tutaj zjeżdżalnie, która wygląda jak żywcem wyjęta z „Alicji z Krainy Czarów”.

Majdan niezależności

Majdan dzisiaj kojarzy nam się… Wszyscy wiemy z czym nam się kojarzy. Zupełnie niepotrzebnie. Spotkaliśmy się z opinią, że jest to ukraiński odpowiednik Times Square, z wprost niezliczoną ilością sklepów i bilbordów. Warto pamiętać, że ten plac to dla Ukraińców przede wszystkim miejsce przypominające im o niepodległości.

Dniepr

Dniepr to nieodłączna cecha Kijowa. Rzekę można podziwiać z wielu miejsc, warto też udać się na przejażdżkę promem lub łódką.

Kijów to stolica wielkiego państwa, nie sposób opowiedzieć o niej w jednym krótkim wpisie. Zapraszamy do odkrywania tajemnic miasta na własną rękę. Do przeczytania!