Pracownik tymczasowy. Jakie korzyści może dać Twojej firmie?

Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy, wymusza na pracodawcach bardziej elastyczne podejście do zatrudniania pracowników. Bardzo często, ze względu na różne okoliczności oraz specyfikę prowadzonej działalności, firma może potrzebować uzupełnienia kadry o specjalistów, którzy będą potrzebni w organizacji tylko przez określony czasu. Z poniższego artykułu dowiesz się, co zrobić w takiej sytuacji.

Pracownik tymczasowy

Na dynamicznie zmieniające się potrzeby kadrowe w przedsiębiorstwie, zatrudnienie pracownika tymczasowego jest często najlepszym rozwiązaniem ze względu na jego elastyczność. Taki pracownik to specjalista rekrutowany przez agencję pracy w celu wykonywania pracy tymczasowej, na podstawie umowy cywilnoprawnej bądź umowy o pracę na czas określony. Każdy pracownik tymczasowy tak samo jak osoby pozostające w dłuższym stosunku pracy jest rekrutowany do pracy zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy i wymogami określonymi do danego stanowiska.

Jakie korzyści niesie za sobą zatrudnienie pracownika tymczasowego?

Wsparcie kadrowe, gdy tego potrzebujesz

Przede wszystkim pracownicy tymczasowi stanowią doskonałe wsparcie dla firmy w okresie wzmożonego zapotrzebowania oraz zmieniającej się sytuacji w firmie. Niejednokrotnie zdarza się, że specjaliści zatrudnieni do pracy tymczasowej swoją obecnością ratują dany projekt. Wynajęcie pracownika agencyjnego poza pozyskaniem dodatkowych rąk do pracy w okresie wzrostu zapotrzebowania, pozwala również na płynną redukcję zatrudnienia w czasie spadkowym.

Oszczędność czasu i kosztów

W przypadku zatrudniania pracowników tymczasowych proces rekrutacyjny jest zazwyczaj o wiele krótszy, ponieważ poszukuje się konkretnych cech, umiejętności czy kwalifikacji niezbędnych do wykonania danego zadania. W takich przypadkach czas ma wielkie znaczenie. Agencje pracy zdają sobie z tego sprawę i dopasowują pracownika o danych umiejętnościach zaspokajając zapotrzebowanie przedsiębiorców prawie, że natychmiastowo. W praktyce proces wygląda w ten sposób, że to agencja pracy zatrudnia pracownika i przeprowadza procesy rekrutacyjne, bądź też posiada w swoich zasobach odpowiednie jednostki, a następnie kieruje pracownika do wykonywania pracy na rzecz zleceniodawcy.

Pracodawca nie ponosi kosztów związanych z rekrutacją oraz selekcją pracowników, nie musi również prowadzić rozliczeń płacowych, ponieważ naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń spoczywa na barkach agencji, podobnie jak odprowadzanie innych składek np. ZUS.

Gwarancja legalnego zatrudnienia

Jeśli planujesz uzupełnić chwilowe braki kadrowe poprzez zatrudnienie specjalisty z zagranicy, warto poprosić o pomoc sprawdzoną agencję pracy, bowiem zatrudniając pracownika tymczasowego z zagranicy przy pomocy dobrego pośrednictwa, możesz mieć pewność, że przebywa on na terenie naszego kraju legalnie i wszystkie formalności związanie z zatrudnianiem cudzoziemca są przeprowadzone w sposób prawidłowy, a dzięki doświadczeniu agencji w tym zakresie całość przebiega sprawnie i szybko.

Świeże spojrzenie

Zatrudniając specjalistę do pracy tymczasowej, wprowadzasz do zespołu osobę spoza danego środowiska, która może z dystansem spojrzeć na wykonaną pracę, dzięki czemu jest w stanie wnieść szereg pomysłów oraz łatwiej zauważyć ewentualne błędy lub niedociągnięcia w projektach.