Pracownicy ze wschodu w branży logistycznej

Pracownicy krajów wschodnich chętnie zatrudniają się w branży spożywczej, logistycznej, budowlanej i magazynowej. Coraz więcej osób z Ukrainy pracuje jako operatorzy wózków widłowych, przy ewidencji i rozładunku towarów. Mimo, że nie jest to łatwa praca, branża magazynowo – logistyczna jest coraz bardziej doceniana przez wschodnich sąsiadów, jest to także sektor który wciąż się rozwija w naszym kraju, dlatego zapotrzebowanie na pracowników w tym kierunku jest duże.

Dlaczego cudzoziemcy chcą pracować w tej branży?

Brak szczególnych wymagań – prace magazynowe może wykonywać praktycznie każdy sprawny fizycznie człowiek. Specjalne wykształcenie ani nawet doświadczenie nie jest wymagane aby rozpocząć pracę w sektorze logistycznym. Dlatego jest to dobry kierunek dla pracowników dopiero zaczynających ścieżkę zawodową, mogą oni stopniowo rozwijać swoje kompetencje – zarówno twarde jak i miękkie, staje się to więc szansą na zdobycie cennego doświadczenia oraz doskonałą okazją do podszkolenia swoich umiejętności w zakresie języka polskiego.

Różnorodność w zakresie obowiązków – w tym obszarze jest dużo zajęć, które może bez problemu wykonywać niedoświadczony pracownik, ale są też obowiązki wymagające dodatkowych umiejętności czy przeszkolenia czy kwalifikacji dlatego również ci z większym stażem pracy znajdą coś dla siebie.

Elastyczne godziny pracy – dla wielu są atutem ponieważ dają więcej swobody, osoby emigrujące typowo ze względu zarobkowych mają np. sporo czasu na możliwość podjęcia pracy dodatkowej.

Oczekiwania pracowników

Branża logistyczna intensywnie się rozwija, wprowadzając tym samym automatyzacje wielu procesów. Nowe technologie coraz bardziej pozwalają na usprawnianie prac magazynowych za pomocą maszyn. Dlatego dla pracowników chcących pozostać w tym sektorze ważna jest możliwość podwyższania swoich kompetencji, zdobywania dodatkowych umiejętności i obsługi nowych sprzętów.

Na co mogą liczyć?

Polscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z faktu, że zawód magazyniera wiąże się z pracą fizyczną, ryzykowną pod względem prawdopodobieństwa np. nabycia kontuzji, dlatego starają się zachęcać kandydatów poprzez proponowanie coraz wyższych stawek, benefitów. Coraz częściej otwierają możliwości udziału w szkoleniach dzięki którym pracownik może podwyższyć swoje umiejętności czy kompetencje.

Czy warto wybierać pracowników ze wschodu w tej branży?

Zdecydowanie tak. Dynamiczny rozwój rynku pracy powoduje powstawanie coraz większej ilości centr logistycznych, magazynów i fabryk, przekłada się to na zwiększone potrzeby pracownicze, a rąk do pracy w naszym kraju brakuje. Sektor logistyczny, obok IT dominuje pod względem potrzeb rekrutacyjnych. Znaczący w ostatnich latach rozwój e-commerce idzie w parze z rozbudową logistyki i magazynowania, poszukuje się więc pracowników magazynu, pakowaczy, kierowców i ludzi zajmujących się transportem towarów. Podstawą rozwoju branży są wykwalifikowani pracownicy, nawet mając zaplecze w postaci maszyn, magazynów logistycznych i całej infrastruktury, w dalszym ciągu to ludzie stanowią najważniejszy element. Jak podają wyniki badania „Niedobór talentów” stworzonego przez Manpowergroup, tego typu osoby stanowią obecnie najtrudniejszą do pozyskania grupę nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie.

Pracownicy z Ukrainy i innych państw wschodnich są przede wszystkim zmotywowani do pracy a to już niejednokrotnie połowa sukcesu dla przedsiębiorstwa. Emigranci zarobkowi przyjeżdżają do Polski w konkretnym celu – zależy im na uczciwym zdobyciu pieniędzy, których w swoim kraju na podobnym stanowisku nie udałoby się zarobić. Dlatego jako pracownicy są oni najczęściej zmotywowani oraz wydajni a także chętni do nadgodzin jeśli jest taka potrzeba.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym na korzyść zatrudniania obcokrajowców jest fakt, że proces ich pozyskiwania jest coraz łatwiejszy. Przedsiębiorcy zwykle decydują się na korzystanie z usług profesjonalnych agencji pracy w tym zakresie, ponieważ takie rozwiązanie wymaga minimum wysiłku od właścicieli firm – agencja niweluje większość działań, które normalnie musieliby wykonać. Pośrednicy zatrudnienia zajmują się wszelkimi formalnościami związanymi z pozyskiwaniem pracowników, legalizacją pobytu i pracy obcokrajowców. Dodatkowo, najlepsze agencje pracy dają gwarancję, że rekrutowane osoby są rzetelne oraz posiadają niezbędne umiejętności i kwalifikacje.