fbpx

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy – formalności

Podjęcie legalnej pracy w Polsce wiąże się z koniecznością posiadania zezwolenia na pracę. Jednak dla pracowników zza wschodniej granicy, zostały przygotowane procedury uproszczone, które są znacznie przystępniejsze. Jakie to procedury?

Emigracja zarobkowa jest zjawiskiem naturalnym na europejskim rynku pracy. Tak jak Polacy emigrują na zachód, podobnie obywatele Ukrainy szukają lepszych warunków zatrudnienia u nas. Dzięki temu gospodarka zachowuje stabilność.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy

Nie potrzeba zezwolenia na pobyt i pracę, które zazwyczaj stosuje się w przypadku zatrudniania pracowników spoza Unii Europejskiej. Zamiast tego wystarczy oświadczenie, pozwalające na zatrudnienie w okresie do 6 miesięcy w ciągu najbliższego roku. To elastyczne i wygodne rozwiązanie.

Jak złożyć oświadczenie?

Jeśli, jako pracodawca, jesteś zdecydowany zatrudnić cudzoziemca, na Tobie spoczywa obowiązek złożenia odpowiednich dokumentów w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wśród danych, które powinny się w nich zawierać są takie informacje jak dane firmy i pracownika, rodzaj i miejsce wykonywania pracy, a także wysokość wynagrodzenia. Wzory dostępne są w sieci, a ich znalezienie nie stwarza żadnych problemów. Należy dodać, że wszystkie formalności trzeba załatwić przed rozpoczęciem pracy przez obywatela Ukrainy.

A co, jeśli chcę zatrudnić pracownika na dłużej?

W takim wypadku wystarczy złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt i pracę. Można to zrobić już po trzech miesiącach współpracy z pracownikiem. Dzięki temu możesz nawiązać długoterminową relację z pracownikiem, który dobrze wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków.

A co, jeśli nie jestem pewny na ile zatrudnić pracownika?

Zawsze możesz zatrudnić pracownika przez profesjonalną agencję zatrudnienia. Dreman oferuje bardzo korzystne warunki dla wszystkich, którzy chcą doraźnie uzupełnić braki kadrowe w swojej firmie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce pracownicy z Ukrainy.