fbpx

Czym wyróżniają się pracownicy z Ukrainy?

Problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników stale narasta, gdyż nie wszyscy kandydaci spełniają oczekiwania pracodawców. W związku z tym coraz częściej poszukują oni pracowników z innym krajów. W polskich zakładach pracy szefowie coraz częściej decydują się na zatrudnienie Ukraińców. Dlaczego tak się dzieje i czym wyróżniają się oni wśród pracowników innych narodowości?

Niedobory pracowników się powiększają

Wielu polskich pracowników opuszcza granice kraju, a ich emigracja spowodowana jest głównie chęcią znalezienie lepiej płatnego zatrudnienia. Miliony wykwalifikowanych Polaków wyjeżdża, co niestety sprawia, że na polskim rynku brakuje pracowników. W celu wypełnienia luk, polscy przedsiębiorcy są zmuszeni do zatrudnienia obcokrajowców w swoich firmach. Nie trzeba wcale daleko szukać, gdyż ukraińscy pracownicy bardzo chętnie podejmują się obowiązków za oferowaną płacę, a polscy pracodawcy coraz chętniej zwracają się w stronę kandydatów zza wschodniej granicy. Pamiętajmy o tym, że na Ukrainie problem bezrobocia jest poważny i utrzymuje się on na wysokim poziomie. Ponadto borykają się oni także z niekorzystną sytuacją demograficzną i polityczną, co również odbija się niekorzystnie na ich możliwościach zarobkowych.

Pracownicy z Ukrainy – czy warto ich zatrudniać w polskich firmach?

Do Polski najwięcej przybywa młodych mężczyzn oraz tych w średnim wieku. Średnia wieku wynosi w ich przypadku 33 lata. Większość z nich posiada wykształcenie średnie, ale prawie 40% wyższe. Jeśli chodzi o wykształcenie zawodowe, to poniżej 10% pracowników z Ukrainy może się nim pochwalić. Tak więc większość z nich jest dobrze wykształcona i posiada pożądane kwalifikacje, dzięki czemu bardzo dobrze wypadają podczas rozmów kwalifikacyjnych. Śmiało mogą dorównać wielu Polakom.

Czym wyróżniają się pracownicy z Ukrainy

Ukraińscy pracownicy wyróżniają się poszanowaniem pracy. Przywiązują dużą wagę do etyki pracy i doceniają jej wartość. Jako, że ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa i komfortu, w pracy odznaczają się wysoką motywacją i dużym zaangażowaniem. Obserwuje się także, że w firmach zatrudniających pracowników z Ukrainy, jest mniejsza rotacja. Z całą pewnością są to kompetentne osoby, które mogą wesprzeć polskie firmy i rozwiązać problem niedoboru pracowników.