Jak znaleźć pracę po studiach?

Znalezienie praca po studiach niejednokrotnie staje się wielkim wyzwaniem dla młodych osób. Jeśli jesteś osobą, która świeżo ukończyła szkołę wyższą, pomóc może uczelniane biuro karier. Nie jest to jednakże jedyna opcja, którą warto rozważyć. Przekazujemy kilka cennych rad, aby nabrać jednego z najważniejszych atrybutów w karierze – doświadczenia. Pamiętaj, po tym etapie kariery będzie już tylko łatwiej!

Czy da się znaleźć pracę nie posiadając wymaganego doświadczenia?

Ukończyłeś właśnie studia i nieustannie zadajesz sobie pytanie: Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach? Z pewnością nie będzie to tak proste, jak w przypadku osoby doświadczonej, która przepracowała już tysiące godzin w różnych przedsiębiorstwach. Nie oznacza to natomiast, że bez doświadczenia jest to niemożliwe! Należy pamiętać, że z racji na poszukiwanie pierwszego zatrudnienia niezbędnym będzie podjęcie niekonwencjonalnej strategii. Potencjalny pracodawca skupia się wówczas przede wszystkim na osobowości i kompetencjach miękkich.

Atrakcyjne CV to klucz do pierwszej pracy!

Pierwszym krokiem podczas procesu szukania pracy bez doświadczenia jest utworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. Co ważne, nie należy wymyślać miejsc pracy tylko po to, aby w CV znajdowało się cokolwiek. Lepiej skupić się na szerokim opisie ukończonych studiów, posiadanych cech charakteru przydatnych na dane stanowisko i swoich zainteresowań.

Czy list motywacyjny jest konieczny?

W większości ofert pracy list motywacyjny nie jest obowiązkowy. Zdarzają się jednak pracodawcy, którzy chcą czegoś więcej niż klasyczne CV. Niezależnie od tego, zawsze warto go załączyć. Pozwoli on na podanie silnych argumentów, które przemówią za własną kandydaturą, szczególnie, gdy w naszym Curriculum Vitae nie znajduje się zbyt wiele pozycji do zainteresowania pracodawcy.

Predyspozycje? Osobowość? Co jest najważniejsze?

Podczas poszukiwań swojej ścieżki rozwoju, warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy wolę pracę statyczną za biurkiem, czy może nie wyobrażasz sobie siedzieć w miejscu?
  • Wolisz stałe godziny pracy, czy innowacyjne, elastyczne podejście do grafiku?
  • Marzysz o zostaniu sobie szefem? Takie podejście też nie jest złym rozwiązaniem. Warto natomiast przemyśleć swój pomysł i co najważniejsze dysponować odpowiednim kapitałem na start.