Jak nie stracić motywacji?

Pewnie nieraz zdarzało Ci się nie mieć siły i zapału do pracy, prawda? Wiele projektów, które zaczynasz, a nie masz wystarczającej motywacji, aby je dokończyć. Naturalnym jest, że nie lubimy wykonywać czynności, które nie sprawiają nam przyjemności i nie czerpiemy z nich wystarczającej satysfakcji. Problem pojawia się, gdy taka sytuacja zaczyna się często powtarzać, aż staje się codziennością. Druga sprawa, że realizowania długoterminowych zadań równie negatywnie wpływa na zapał. W tym artykule poradzimy Ci, jak pozostać zmotywowanym na realizację zlecenia o długim okresie finalizacji.

Jasno określ cel i to, co chcesz osiągnąć.

Zdecydowanie ciężej dąży się do nieokreślonego wykonując pracę, którą tak naprawdę nie wiadomo po co robimy. Dla przykładu: Jeśli chcesz pracować w godzinach, które są zależne tylko od Ciebie, to Twoim celem może być założenie własnej działalności. Jeśli chcesz zarabiać więcej pieniędzy, to Twoim celem powinno być znalezienie odpowiedniej pracy lub podwyżka.

Określ powody, dlaczego tak się dzieje.

Najprostszą drogą do utraty motywacji jest osiąganie celu nie posiadając właściwych powodów. Zdarza się, że są to cele o których nie jesteśmy świadomi. Pojawiają się one przez pryzmat, przyjaciół lub otoczenia.

Opracuj konkretny plan działań.

To najważniejszy etap. Jeśli już masz pewność, co chcesz osiągnąć, opracuj w jaki sposób chcesz tego dokonać. Zaplanuj poszczególne kroki, które będziesz musiał wykonać i krok po kroku je realizuj! Proste, prawda? Istotnym elementem jest podział na szczegółowe kroki. Dzięki temu, będzie ci łatwiej kontrolować osiągany rezultat, a i psychicznie będziesz czuł, że idziesz do przodu i realizujesz wszystko zgodnie z planem.

Nagroda?

Tak. Nagroda. Z każdym kolejnym małym sukcesem, kolejnym etapem, nagradzaj się! Nie muszą to być drogie prezenty, wystarczy coś symbolicznego, co sprawi ci przyjemność. Wraz z jej wzrostem rośnie również motywacja.

Motywuj się z zewnątrz

W momencie, gdy czujesz, że tracisz ponownie chęć posłuchaj lub poczytaj czegoś motywującego. Słowa mają wielką moc. Szczególnie od kogoś rzeczywistego lub kogoś kto jest dla Ciebie inspiracją.

Prowadź dziennik

Warto zapisywać swoje dokonania. Co zrobiłeś, kiedy, dlaczego oraz jak czułeś się w tym momencie. Dlaczego było Ci ciężko i co w tej sytuacji Ci pomogło. Gdy ponownie stracisz motywację, warto wrócić do tej treści. Pozwoli Ci to na uświadomienie sobie, gdzie już doszedłeś, co osiągnąłeś oraz jak szczęśliwy byłeś. Na koniec wyciągnij wnioski i brnij dalej do osiągnięcia swojego celu!