Jak aplikować bez doświadczenia?

Pewnie też miałeś sytuację w której to znalazłeś wymarzone miejsce pracy, ale po prześledzeniu wymagań okazało się, że nie spełniasz wszystkich wymagań. Myślisz, że nie ma sensu? Nie wszystko stracone!

Wiadomym jest, że musimy być realistami i mierzyć siły na zamiary. Musisz potrafić zauważyć różnicę pomiędzy brakiem kwalifikacji, a umiejętnościami, które można wykorzystać w inny sposób na danym stanowisku. Poniżej przedstawimy Ci w jaki sposób zaprezentować się tak, aby Twoje braki nie odgrywały pierwszego planu.

Po pierwsze: Pokaż się!

Zacznij od rozpisania wszystkich swoich doświadczeń, umiejętności, nagród, sukcesów. Wszystko co Ci przyjdzie do głowy i staraj się nie być przesadnie skromny.
Zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy jesteś typem przywódcy?
  • Co o Tobie myślą najbliżsi?
  • Co dobrego o Tobie mówili Twoi przełożeni?
  • Jak osiągnąłeś aktualny status?
  • Jakie nagrody otrzymałeś w przeszłości?
  • Jakie porażki odnotowałem w przeszłości?

Zbierz wszystkie informacje (uważaj może być ich naprawdę sporo). To będzie Twoja baza do dalszych działań.

Po drugie: Dowiedz się, jakie obowiązki wykonują osoby na tym stanowisku.

Aby móc oko w oko zmierzyć się z daną pozycji, trzeba najpierw ją dogłębnie przeanalizować. Zapytaj znajomych, którzy obejmują podobne stanowiska, sprawdź dokładny opis stanowiska i firmy, czytaj na forach internetowych i grupach.

Po trzecie: Pokaż swoje cechy, które najbardziej sprawdzą się na danym stanowisku.

Po analizie i wyciągnięciu wniosków z punktu pierwszego masz już pełną listę. Nie pozostaje Ci nic innego jak dobrać te, które sprawdzą się na stanowisko! O wielu swoich atutach pewnie nawet nie miałeś pojęcia, prawda? Najważniejsze to nie podcinać samemu sobie skrzydeł.

Po czwarte: Zderz się z rzeczywistością!

Okej, wszystko wydaje się być gotowe, poznałeś swoje zalety, firmę, jej wymagania, ale teraz najważniejsze. Konfrontacja z rzeczywistością. Dobrze byłoby zapytać najbliższych o opinię. Osób, które ocenią cię obiektywnie. Po otrzymaniu odpowiedzi nanieś poprawki na swoje CV. Pamiętaj również o liście motywacyjnym, który ukaże cię jako wielkiego profesjonalistę.