Czym jest i jakie korzyści niesie leasing pracowników z Ukrainy

Czym jest i jakie korzyści niesie leasing pracowników z Ukrainy

Czy wiesz, że Polska jest jednym z najczęściej obieranych kierunków emigracyjnych w calach zarobkowych wśród obywateli Ukrainy? Jest to dobra wiadomość dla naszych rodzimych przedsiębiorców, gdyż zapotrzebowanie na polskim rynku pracy w sferze zatrudniania kompetentnych pracowników tymczasowych stale rośnie.
Jedną z bardziej korzystnych form zatrudniania obcokrajowców jest leasing pracowników, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju.

Czym jest leasing pracowniczy?

W skrócie; jest to forma elastycznego zatrudnienia, która polega na oddelegowaniu pracownika do wykonywania zadań u innego pracodawcy.
Leasing pracowników ze Wschodu daje możliwość pozbycia się wszelkich formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowca, bowiem rzeczywistym pracodawcą jest w tym wypadku agencja pracy. Formalnie, tego typu usługa jest podobna w swoim charakterze do pracy tymczasowej. Leasing pracowniczy może przybierać formę „body-leasingu”, gdzie do firmy przechodzi jeden konkretny specjalista lub „team-leasingu”, który dotyczy całej grupy fachowców.

Jeśli charakter działalności Twojej firmy wiąże się z sezonowością i wiesz, że musisz dynamicznie reagować na zmieniające się potrzeby kadrowe w przedsiębiorstwie – to jest rozwiązanie idealne dla Ciebie. Wynajem pracowników poprzez agencje pozwala na pozyskanie wykwalifikowanych pracowników w okresie wzmożonego zapotrzebowania, a gdyby zaszła potrzeba możesz bezproblemowo zredukować liczbę pracowników.

Jak wygląda proces leasingu pracownika

  1. Pierwszym krokiem jest pisemna zgoda pracownika, który akceptuje nowe warunki pracy.
  2. Pierwotny pracodawca na czas zatrudnienia w nowym miejscu udziela pracownikowi zgodę na bezpłatny urlop i zawiesza dotychczasowy warunek pracy.
  3. Ustalenie między pracodawcami porozumienia, w którym określą: rodzaj pracy, wynagrodzenie i okres jej wykonywania.
  4. Zapewnienie pracownikowi umowy. Może ona się różnić od tej, którą miał dotychczas, jednakże nie może naruszać standardowych przepisów Kodeksu pracy.

Korzyści

  • Oszczędność czasu – jest to zdecydowana zaleta leasingu pracowników. Ponadto Twoja firma pozbywa się wszelkich formalności, co jest szczególnie znaczące podczas zatrudniania pracowników z zagranicy. Takie procedury zatrudnienia niejednokrotnie wymagają dodatkowych dokumentów czy decyzji urzędowych (i tu po raz kolejny oszczędzamy czas). Podobnie jak przy outsourcingu te wszystkie zadania przejmuje agencja pracy specjalizująca się w zatrudnianiu obcokrajowców.
  • Zmniejszenie kosztów rekrutacji – jako pracodawca nie ponosisz kosztów administracyjnych oraz kadrowych a także kosztów związanych z opłaceniem składek ZUS itp.
  • Możliwość dopasowania kandydata pod względem kompetencji – agencje pracy posiadają obszerne bazy pracowników, dzięki czemu są w stanie idealnie dopasować osobę na dane stanowisko.
  • Zachowanie ciągłości pracy – dzięki leasingowi pracowników łatwiej jest unikać przestojów. Jako przedsiębiorca możesz swobodnie zwiększać lub redukować ilość etatów zgodnie z potrzebami, co przełoży się na polepszenie jakości pracy i pozwoli podwyższać pozycję firmy na rynku.